Kierunek Liban
Cedry Libanu znał już król Dawid, który sprowadzał je do budowy świątyni w Jerozolimie. To drzewo uświęcone tradycją wieków stało się herbem dzisiejszego Libanu.
Zwiedzając przepiękne jaskinie Jeita zobaczyliśmy świat „cudów Bożych” . Widzieliśmy wspaniałe cedry Libanu, o których czytamy w Księdze Psalmów i na innych kartach Pisma Świętego. Pielgrzymi mogli podziwiać pozostałości starożytnych miast Tyru i Sydonu. W naszej wyobraźni widzieliśmy Chrystusa, który mówił, że mieszkańcom Tyru i Sydonu będzie lżej na Sądzie Ostatecznym niż narodowi wybranemu.
Staliśmy przed wspaniałymi pozostałościami po budowlach świata starożytnego i myśleliśmy wtedy, jak wielka była jego kultura architektoniczna, która potrafiła zbudować takie cuda. Można byłoby wymieniać wiele tych cudów, z którymi spotkaliśmy się w czasie tej pielgrzymki. Jednak największym duchowym doświadczeniem było podążanie śladami św. Szarbela. Ten ubogi mnich po dziś dzień przyciąga rzesze pielgrzymów nie tylko ze Wschodu, ale i ze spoganionej Europy.
Cóż nam pozostanie? Tylko modlitwa do św. Szarbela, do św. Rafki, aby Marianum Travel nadal podejmowało trud organizowania pielgrzymek do tego wspaniałego, starego świata, który swoją wiarą, umysłem, inteligencją i duchem pracy zawstydza nas, zarozumiałych Europejczyków.
Pokłosie tej pielgrzymki w postaci pamiątek i relikwii św. Szarbela, św. Rafki, św. Hardiniego i św. Nehme’a przywiezione do Polski i umieszczone w naszych domach i świątyniach pokażą wiernym, że Kościół na Wschodzie cały czas jest żywy, rozmodlony i szanujący swoją tradycję, ojców swojej religii i kultury. Powinien być dla nas wzorem.
Tekst i foto: ks. Mariusz Zaorski
Marianum Travel. Pielgrzymuj z Marianami. Całkowity dochód z pielgrzymek przeznaczony jest na wsparcie misji mariańskich. Sprawdź na https://www.pielgrzymki.org.pl/