Rwanda - na wzgórzach Boga - serial online


Pierwszy serial online o misjach pt. „Rwanda – na wzgórzach Boga” opowiada o mariańskich misjonarzach i ich podopiecznych. Pokazuje życie ludzi, ich codzienne zmagania, problemy i nadzieje.

Czy wiesz, że misjonarze pomagają biednym tylko dzięki ofiarności ludzi dobrej woli?
Prosimy, pomóż biednym z mariańskich parafii w Rwandzie.

Centrum Pomocników Mariańskich
ul. Św. Bonifacego 9, 02-914 Warszawa
Bank Pekao S.A. VII O /Warszawa
Tytułem: RWANDA – POMAGAM

„Rwanda – na wzgórzach Boga” to pierwszy serial online o misjach

Pierwszy serial online o misjach pt. „Rwanda – na wzgórzach Boga” opowiada o mariańskich misjonarzach i ich podopiecznych. Pokazuje życie ludzi, ich codzienne zmagania, problemy i nadzieje.
Produkcja Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich (SPM), które istnieje przy Zgromadzeniu Księży Marianów, ma przede wszystkim cel ewangelizacyjny. Serial online przedstawia proces przekazywania wiary i wzrastania w niej. Wbrew utartym schematom nie dokonuje się on poprzez namawianie kogoś do czegoś, ale poprzez obecność i przykład własnego życia.
Misjonarze muszą przede wszystkim poznać język i obyczaje tych, którym mają służyć. Tylko w ten sposób będą mogli stać się naprawdę pomocni i to chce pokazać niniejszy serial. Odcinki przybliżają Rwandę, jej specyfikę, trudną historię i sposób radzenia sobie z nią jej mieszkańców.
Mariańscy misjonarze towarzyszą Rwandyjczykom od wielu lat. Przybyli do Rwandy w 1984 roku, początkowo do Mwange. Po wojnie, w 1996 roku, zaczęli pracować także w Kibeho, Nyakinama, Remera-Ruhondo oraz Ruyenzi. Serial online nie unika trudnych tematów i dotyka najboleśniejszych wspomnień – z okresu ludobójstwa.
Serial, odcinki poświęcone codziennym sprawom, przedstawia ludzi, którzy radzą sobie w życiu, jeśli tylko stworzy się dla nich odpowiednie możliwości. Trzeba pamiętać, że to co w Europie wydaje się oczywiste, jak chodzenie do szkoły, w biednych regionach świata wiąże się z rozmaitymi trudnościami.
Serial online prezentuje blaski i cienie rwandyjskiej kultury. Z jednej strony mieszkańcy tego kraju, pomimo przeciwności losu, potrafią zachowywać pogodę ducha, wybaczać swoim prześladowcom i tworzyć szczęśliwe rodziny. Z drugiej jednak strony wciąż pokutuje wśród nich mentalność pogańska, która karze im np. traktować kalectwo swoich dzieci jako wynik klątwy.
Misjonarze wciąż muszą uczyć się lokalnych zwyczajów, aby to co dobre – zachowywać i pielęgnować. Nie mogą jednak zgadzać się na to, co krzywdzi innych, zwłaszcza najsłabszych: osoby chore, w podeszłym wieku, kobiety i dzieci. Serial, odcinki poświęcone niewidomym dzieciom i wojnie w szczególności, jest przepojony otwartością na to, co niosą inne kultury, ale bez zgody na sprawianie cierpienia niewinnym.
Zachęcamy bardzo gorąco do obejrzenia produkcji „Rwanda – na wzgórzach Boga”. Serial, odcinki tworzące spójną całość, stanowi pasjonującą opowieść o odkrywaniu Boga pośród innych ludzi i w nich samych.

Konspekty katechez na temat serialu