Filipiny


Filipiny to państwo położone w południowo-wschodniej Azji liczące 92 mln ludności. Terytorium kraju składa się z 7107 wysp stanowiących archipelag Oceanu Spokojnego, gdzie panuje klimat tropikalny. Stąd często ten kraj nawiedzają tajfuny i tropikalne deszcze. Na obszarach wiejskich i na peryferiach wielkich miast panuje nędza. Najtrudniejsza sytuacja społeczna i religijna jest na wyspie Mindanao, gdzie od lat muzułmanie atakują chrześcijan; dochodzi także do porwań i zabójstw.
Pomimo tego, że Filipiny są krajem katolickim (60%) od 500 lat, liczba kapłanów – zwłaszcza w rejonach wiejskich – jest niewystarczająca, a religijność jest płytka i zabobonna. 

Marianie na Filipinach
Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego rozwija się na Filipinach od czasów drugiej wojny światowej. Było to możliwe za sprawą materiałów wydrukowanych przez księży marianów w USA, które żołnierze amerykańscy zabierali ze sobą na Daleki Wschód. Od wielu lat biskupi i wierni świeccy prosili, aby marianie przybyli na Filipiny, dla pogłębiania wiary i szerzenia nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego. 
Księża marianie przybyli na Filipiny w 2008 roku i rozpoczęli prace w El Salvador – organizującym się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz w stolicy kraju – Manili. Tak jest do dzisiaj. W El Salvador, niedaleko Cagayan de Oro, czciciele Miłosierdzia Bożego wybudowali 17-metrową figurę Jezusa Miłosiernego. Na promieniach wychodzących z Serca Jezusa umocowane są schody, po których pielgrzymi mogą wejść do malutkiej kapliczki znajdującej się w Sercu. Figura przyciąga tłumy Filipińczyków. Trwa budowa kościoła i zaplecza sanktuaryjnego. Miejsce to jest obecnie centrum modlitwy i formacji dla całej wyspy Mindanao liczącej 28 mln ludności. Staje się także miejscem animacji dla ruchu Bożego Miłosierdzia w całym kraju.
W 2012 roku otwarto seminarium mariańskie w Manili, w którym do kapłaństwa przygotowują się kandydaci z Indii i Filipin.  
 
Zapisz się do newslettera!
* pole wymagane