Słowo o. Władysława„Niechaj mu da Pan w owym dniu znaleźć miłosierdzie u Pana!” - 2 Tm 1,18.


Prośmy o Boże Miłosierdzie

Miłość, która łączy
Niedawno spotkałem pewnego człowieka, który zaczął ze mną rozmowę, mówiąc, że bardzo cierpi z powodu odejścia bliskiej osoby. Kiedy spróbowałem go pocieszyć, stwierdził: „Co ksiądz może wiedzieć na ten temat?”. Zacząłem spontanicznie opowiadać o towarzyszeniu w domu i szpitalu umierającemu na raka bratu Edwardowi z naszego Zgromadzenia oraz żołnierzowi z Charkowa, dla którego, na prośbę naszych braci z Ukrainy, szukaliśmy pomocy onkologicznej w Polsce. Powiedziałem o łzach, które mi towarzyszyły w czasie pożegnania ze współbratem oraz w sumie obcym człowiekiem, którego niewiele wcześniej poznałem, ale zdążyłem się z nim zaprzyjaźnić pomimo bariery językowej. 
W pewnym momencie mój rozmówca sam zaczął przypominać swoje przeżycia i mówić, jak bardzo kochał bliską osobę. To co nas duchowo połączyło, to miłość wobec osób, które odeszły.

Miłość sięga poza śmierć
Oblubienica z Pieśni nad Pieśniami, podsumowując swój dialog z Oblubieńcem, stwierdza: „Jak śmierć potężna jest miłość” (PnP 8,6). Jest to ukoronowanie starotestamentalnej wiary w Boga, który jest miłością, ale jest w niej obecne jeszcze pewne ograniczenie. Potrzeba było przyjścia Jezusa Chrystusa i ogłoszenia przez Niego Dobrej Nowiny o zmartwychwstaniu, abyśmy mogli dzisiaj powiedzieć znacznie mocniej: „Miłość jest potężniejsza od śmierci i trwa dalej, nawet gdy ona przyjdzie”. Śmierć nie jest końcem, ale początkiem, początkiem nowego życia, kolejnym etapem wzrastania w miłości do Boga, ale i do człowieka. Stąd pomimo bólu i łez związanych z odejściem bliskich, nie zapominamy o życiu wiecznym, pragniemy przez modlitwę łączyć się z nimi. 

Formy pomocy zmarłych
Kościół poleca wiele sposobów modlitwy za zmarłych. Oczywiście, najdoskonalszą z nich jest Msza święta odprawiona w ich intencji. W listopadzie popularne jest także przyjmowanie odpustów za zmarłych i nawiedzanie cmentarzy. Nie zapominajmy jednak o tym, że miłość do nich możemy i powinniśmy okazywać przez cały rok, modląc się za tych, którzy odeszli. Oni czekają na nasze wsparcie. 

Zaproszenie do Nowenny
Podobnie jak w latach poprzednich odprawię w listopadzie 30 Mszy świętych za tych zmarłych, których imiona przyślecie na moje ręce. W tym czasie będą zapalane świece i będzie zanoszona specjalna modlitwa o rychłe uwolnienie z czyśćca poleconych przez Was zmarłych. W pierwszej kolejności należy pamiętać o zmarłych współmałżonkach, dzieciach, rodzicach, rodzeństwie, krewnych i dobroczyńcach, a następnie o wszystkich zmarłych przebywających w czyśćcu. Dodatkowo zapraszam Was do odprawienia Nowenny za zmarłych w dniach od 1 do 9 listopada. Ofiara – jałmużna, którą z tej okazji przyślecie, zostanie przeznaczona na szerzenie modlitwy za konających i zmarłych oraz na misje Zgromadzenia Księży Marianów.   

Skuteczni orędownicy
Ufam, że dzięki naszym modlitwom i miłości, z łaski Bożego miłosierdzia wielu zmarłych uwolnimy z czyśćca. Wierzę, że zmarli, za których się modlimy, kiedy osiągną zbawienie wieczne, będą się skutecznie wstawiali za nami u Pana Boga, i jeszcze za życia otrzymamy od nich pomoc. Nasi misjonarze z Rwandy, Kamerunu, Filipin i Kazachstanu przesyłają Wam wyrazy wdzięczności. Odczuwają namacalnie Waszą bliskość, modlitwy i miłość, którą mogą przekazywać innym. 

o. Władysław MIC

Dołącz intencje do Nowenny za zmarłych tutaj.


 
Zapisz się do newslettera!
* pole wymagane