Słowo o. Władysława

„Człowiek dojrzewa w pokorze serca. Im bardziej się on umniejsza w sobie, tym więcej Bóg wzrasta w nim” - św. Antoni
O duchową odnowę
Święty czczony przez wielu
Na całym świecie św. Antoni to jeden z najbardziej popularnych świętych. Do dzisiaj czczą go mieszkańcy zarówno Lizbony, gdzie się urodził, jak i Padwy, gdzie wygłaszał kazania i dokonywały się cuda za jego przyczyną. My, Polacy, sami w codziennym życiu nierzadko przywołujemy jego wstawiennictwa w różnych sytuacjach, szczególnie, kiedy zgubimy jakiś przedmiot i nie możemy go odnaleźć. W wielu kościołach znajdują się figury tego wyjątkowego świętego, który żył na przełomie XII i XIII wieku.
Wzór życia wiarą
Łatwo jest nam patrzeć na św. Antoniego jak na postać z bajki, m.in. z powodu traktowania go jako swoistego biura rzeczy znalezionych. Należy jednak skupić się na Słowie Bożym, które głosił. Papież Jan Paweł II na 800-lecie jego urodzin powiedział, że „Św. Antoni nauczał z naciskiem, że należy uczynić Chrystusa i Ewangelię trwałym punktem odniesienia dla życia codziennego, dla prywatnych i publicznych decyzji moralnych; wszystkim też zalecał, by z tego źródła czerpali odwagę do konsekwentnego i zajmującego głoszenia orędzia zbawienia”.
Cudowna figura
Chciałbym Was zaprosić do szczególnego miejsca na mapie mariańskich placówek, mianowicie do Góry Kalwarii, gdzie znajduje się na skarpie wiślanej wyjątkowa kaplica z figurką św. Antoniego. Choć może sam figura nie jest szczególna pod względem artystycznym, to zarówno legenda mówiąca o tym, jak się tam znalazła, oraz liczne cuda świadczą o szczególnej obecności Boga w tym miejscu. Tradycja głosi, że dawno temu rybacy, którzy łowili ryby w Wiśle, ujrzeli w zakolu rzeki ciało mnicha. Wystraszyli się, ale gdy wyłowili znalezisko, okazało się, że jest to figurka św. Antoniego. Będąc w szoku, podjęli decyzję, że zwrócą figurę rzece. Nie mieli czasu ani chęci na budowę kapliczki. Ich zdumienie było ogromne, kiedy następnego dnia znowu znaleźli figurę. Gdy po raz kolejny figura wróciła do nich, wybudowali kapliczkę, gdyż uznali to za cud, a kult św. Antoniego trwa do dzisiaj w Górze Kalwarii. Owa kapliczka wrosła w klimat mazowieckiej ziemi, w bliskości innego wyjątkowego miejsca, Marianek, gdzie spoczywa Założyciel Marianów, św. Stanisław Papczyński.
Zaproszenie do Nowenny
Zapraszam Was do odmawiania nowenny za wstawiennictwem św. Antoniego, opartej głównie na jego kazaniach. Naszą intencją niech będzie duchowa odnowa nas samych, naszych rodzin i naszej Ojczyzny. Wspólną modlitwę zaczniemy 4 czerwca, a zakończymy w przeddzień liturgicznego wspomnienia Świętego, 12 czerwca. W tym czasie odprawię łącznie 9 Mszy świętych w intencjach, które prześlecie na moje ręce. Ponadto, 13 czerwca br., zapraszam wszystkich z Warszawy i okolic na odpust św. Antoniego do Góry Kalwarii (ul. Księdza Zygmunta Sajny 2), gdzie także odprawię Eucharystię w Waszych intencjach. O szczegółach będziemy informować na naszej stronie www.spm.org.pl.
o. Władysław MIC
Prześlij intencje do Nowenny do św. Antoniego - tutaj.