Statut
Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich
przy Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów
Wprowadzenie
Duch Święty rozdziela między wiernych wszelakiego stanu szczególne łaski, przez które czyni ich zdatnymi i gotowymi do podejmowania rozmaitych dzieł oraz funkcji mających na celu odnowę i dalszą pożyteczną rozbudowę Kościoła zgodnie ze słowami Wszystkim zaś objawia się Duch dla wspólnego dobra (1 Kor 12,7; LG, 12). Jedną spośród tych łask jest dar wspierania pomocą (1 Kor 12,28). Prowincja Polska Zgromadzenia Księży Marianów pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP, odpowiadając na wezwanie Ducha Świętego i potrzeby Kościoła oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób pragnących ściślej związać się ze Zgromadzeniem, aby w jego duchu i pod jego przewodnictwem dążyć do pełni chrześcijańskiej doskonałości i czynnie uczestniczyć w jego apostolskiej misji, powołała do życia Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich (dalej Stowarzyszenie ) i nadała mu niniejszy Statut.
ROZDZIAŁ I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich, zwane dalej Stowarzyszeniem, jest wspólnotą wiernych Kościoła katolickiego zrzeszonych z Prowincją Polską Zgromadzeniem Księży Marianów pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na zasadzie dobrowolności w celu osiągnięcia wzajemnych korzyści duchowych oraz popierania apostolskiej i charytatywnej działalności Kościoła.
Stowarzyszenie prowadzi działalność na rzecz ogółu społeczeństwa.
§ 2
Stowarzyszenie prowadzi działalność pożytku publicznego zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
§ 3
Stowarzyszenie jest organizacją kościelną utworzoną na podstawie aktu erekcyjnego Przełożonego Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z dnia 24.10.1994 r. i działa na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej oraz kanonów: 298‑320, 327‑329 i 677 Kodeksu Prawa Kanonicznego, Dyrektorium Zgromadzenia Księży Marianów nr 85 oraz niniejszego Statutu.
Do Stowarzyszenia nie stosuje ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku Prawo o stowarzyszeniach (tekst jedn. Dz.U z 2001 r. Nr 79, poz. 855 z późn. zm.).
Stowarzyszenie nie posiada osobowości prawnej i działa w ramach Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, zwanej dalej „Zgromadzeniem Księży Marianów”.
§ 4
Siedziba Stowarzyszenia znajduje się w Warszawie
§ 5
Zakładanie nowego oddziału Stowarzyszenia należy do Przełożonego Zgromadzenia Księży Marianów.
§ 6
Stowarzyszenie może być członkiem organizacji krajowych i międzynarodowych, których cele i zadania są pokrewne Stowarzyszeniu Pomocników Mariańskich.
ROZDZIAŁ II
CELE i SPOSOBY DZIAŁANIA STOWARZYSZENIA
§ 7
Celem Stowarzyszenia jest:
§ 8
Zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności cele statutowe Stowarzyszenia obejmujące działalność pożytku publicznego są następujące:
§ 9
Stowarzyszenie realizuje swoje cele przez:
§ 10
Działalność statutowa Stowarzyszenia będąca działalnością pożytku publicznego określona w § 8 niniejszego Statutu prowadzona będzie jako działalność nieodpłatna.
ROZDZIAŁ III
CZŁONKOWIE I OSOBY WŁĄCZONE DO UDZIAŁU W DOBRACH DUCHOWYCH
§ 11
Członkami Stowarzyszenia mogą zostać wszyscy wierni Kościoła katolickiego, zarówno duchowni, osoby zakonne, jak i świeccy, którzy pragną w duchu mariańskim pełniej korzystać z pomocy w dążeniu do świętości.
§ 12
Darczyńcom i osobom szczególnie zasłużonym dla dzieła Stowarzyszenia, jako wyraz wdzięczności za ofiarność i pomoc, Dyrektor Stowarzyszenia może przyznać członkostwo honorowe. Członkowie honorowi korzystają z udziału w dobrach duchowych Zgromadzenia Księży Marianów
§ 13
Do udziału w dobrach duchowych Zgromadzenia Księży Marianów mogą być również włączone osoby żyjące lub zmarłe, które zostały polecone modlitwom duchowej rodziny mariańskiej
§ 14
Przyjęcia w poczet członków Stowarzyszenia dokonuje Dyrektor Stowarzyszenia na wniosek/pisemną deklarację ubiegającego się, po spełnieniu następujących warunków: ubiegający się akceptuje postanowienia niniejszego Statutu i zobowiązuje się czynnie uczestniczyć w realizacji celów Stowarzyszenia.
§ 15
Do Stowarzyszenia można być przyjętym lub włączonym do udziału w dobrach duchowych Zgromadzenia Księży Marianów na czas określony lub bezterminowo.
§ 16
Utrata członkostwa następuje na skutek: pisemnej rezygnacji złożonej na ręce Dyrektora Stowarzyszenia, wykluczenia decyzją Dyrektora Stowarzyszenia z powodu nieprzestrzegania postanowień Statutu, wygaśnięcia członkostwa.
ROZDZIAŁ IV
ZOBOWIĄZANIA
§ 17
Członkowie Stowarzyszenia zobowiązują się do prowadzenia życia zgodnego z przykazaniami Bożymi, Ewangelią Jezusa Chrystusa i nauczaniem Kościoła, a także do wiernego wypełniania obowiązków swego stanu.
Członkowie Stowarzyszenia czynnie wspierają dzieła apostolskie, misyjne, edukacyjne i dobroczynne prowadzone przez Księży Marianów.
Ponadto zobowiązują się:
ROZDZIAŁ V
KORZYŚCI DUCHOWE
§ 18
Wszyscy członkowie Stowarzyszenia oraz osoby żyjące i zmarłe włączone do udziału w dobrach duchowych Zgromadzenia Księży Marianów korzystają z łaski i owoców Mszy świętych, modlitw i Bożych dzieł spełnianych przez Marianów pracujących na całym świecie. Ponadto:
Styczeń:
1. Świętej Bożej Rodzicielki
6. Objawienie Pańskie
27. bł. Jerzego Matulewicza
Luty:
2. Ofiarowanie Pańskie
Marzec:
19. św. Józefa Oblubieńca NMP
25. Zwiastowanie NMP
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
Niedziela Miłosierdzia Bożego
Wniebowstąpienie Pańskie
Zesłanie Ducha Świętego
Maj:
18. św. Stanisława Papczyńskiego
Czerwiec:
12. bł. Antoniego i Jerzego, męczenników
Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej
Sierpień:
15. Wniebowzięcie NMP
Wrzesień:
8. Narodzenie NMP
14. Podwyższenie Krzyża Świętego
Październik
5. św. Faustyny Kowalskiej
Listopad
2. Wszystkich Wiernych Zmarłych
Grudzień
8. Niepokalane Poczęcie NMP
25. Narodzenie Pańskie
§ 19
Członkowie Stowarzyszenia mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami w dniu wstąpienia do Stowarzyszenia oraz w następujące święta i uroczystości roku:
ROZDZIAŁ VI
PATRONOWIE
§ 20
Główną patronką Stowarzyszenia jest Maryja Niepokalanie Poczęta, Matka Chrystusa i Kościoła.
§ 21
Pozostałymi patronami są:
ROZDZIAŁ VII
STRUKTURA I ZARZĄD
§ 22
Organami Stowarzyszenia są: Dyrektor Stowarzyszenia będący organem zarządzającym oraz Rada Stowarzyszenia, zwana dalej Radą, będąca kolegialnym organem nadzoru odrębnym od organu zarządzającego i niepodlegającym mu w zakresie wykonywania kontroli wewnętrznej oraz nadzoru.
§ 23
Dyrektor Stowarzyszenia mianowany przez Przełożonego Zgromadzenia Księży Marianów spośród członków Zgromadzenia samodzielnie reprezentuje, zarządza, koordynuje i animuje działalność Stowarzyszenia.
§ 24
Dyrektor Stowarzyszenia jest mianowany na czas nieokreślony i może być odwołany przez Przełożonego Zgromadzenia Księży Marianów
§ 25
Dyrektor powinien troszczyć się o zachowanie w Stowarzyszeniu nienaruszonej wiary i obyczajów oraz czuwać, aby nie wkradły się nadużycia dyscypliny kościelnej.
§ 26
Dyrektor Stowarzyszenia nie może być skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
§ 27
Radę Stowarzyszenia powołuje Przełożony Zgromadzenia Księży Marianów spośród członków Zgromadzenia Marianów na 3-letnią kadencję. Rada składa się z 3 osób, w tym przewodniczącego.
Członkowie Rady:
§ 28
Do kompetencji Rady należy:
§ 29
Rada podejmuje uchwały zwykłą większością głosów.
Posiedzenia Rady zwoływane są w miarę potrzeby, przynajmniej raz w roku.
§ 30
Przyjąć rezygnacje radnego lub pozbawić go urzędu w przypadku naruszania postanowień Statutu lub niewywiązywania się z powierzonych zadań może wyłącznie Przełożony Zgromadzenia Księży Marianów.
Rezygnacja z członkostwa w Radzie wymaga formy pisemnej.
Na wakujący urząd radnego Przełożony Zgromadzenia Księży Marianów wybiera innego członka Zgromadzenia Księży Marianów do końca danej trzyletniej kadencji.
§ 31
Przewodniczący wraz z Radą może dodatkowo powołać Radę programową Stowarzyszenia lub inne gremia służące pomocą Dyrektorowi w jego pracy.
§ 32
Stowarzyszenie może z własnej inicjatywy podejmować przedsięwzięcia odpowiadające jego celom i charakterowi, z zachowaniem zależności od przełożonych.
§ 33
Majątek Stowarzyszenia stanowią dotacje, subwencje, darowizny, spadki i zapisy oraz środki pochodzące z ofiarności publicznej, wpływów z działalności statutowej, dochodów z majątku Stowarzyszenia.
§ 34
Stowarzyszenie samo zarządza posiadanymi dobrami zgodnie ze Statutem i pod zwierzchnim kierownictwem przełożonego wyższego, którym jest Przełożony Zgromadzenia Księży Marianów, i któremu każdego roku przedstawia sprawozdanie z działalności.
Działalność pożytku publicznego prowadzona przez Stowarzyszenie podlega wyodrębnieniu w sposób zapewniający należytą identyfikację pod względem organizacyjnym i rachunkowym.
Środki pieniężne niezależne od ich źródła pochodzenia mogą być przechowywane wyłącznie na rachunku bankowym Stowarzyszenia. Wpłaty gotówkowe winny być przy uwzględnieniu bieżących potrzeb przekazywane na rachunek bankowy.
§ 35
Nadwyżkę przychodów nad kosztami uzyskiwaną w wyniku prowadzenia działalności pożytku publicznego Stowarzyszenie przeznacza wyłącznie na prowadzenie działalności pożytku publicznego określonej niniejszym Statutem.
§ 36
Zebrane ofiary i jałmużny są przeznaczane na cele zgodne z intencją ofiarodawców i Statutu Stowarzyszenia.
§ 37
Zabronione jest :
ROZDZIAŁ VIII
PRZYŁĄCZONE GRUPY
§ 38
W ramach Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich działa grupa Przyjaciół Misji pod kierunkiem promotora misji. Tworzy ona duchowe zaplecze modlitwy i ofiar na rzecz misji. Osoby z grupy Przyjaciół Misji korzystają ze wszystkich przywilejów duchowych członków Stowarzyszenia.
§ 39
Promotor misji mianowany jest każdorazowo przez Przełożonego Zgromadzenia Księży Marianów spośród członków Zgromadzenia i współpracuje z Dyrektorem Stowarzyszenia. Funkcję promotora misji może pełnić Dyrektor Stowarzyszenia.
ROZDZIAŁ IX
ZMIANY STATUTU
§ 40
Niniejszy Statut obowiązuje od dnia zatwierdzenia aż do odwołania.
§ 41
Zmiany w niniejszym Statucie wymagają aprobaty Przełożonego Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny za zgodą Rady Prowincji.
§ 42
Za zgodą Rady Prowincji wyrażoną w dniu 9 stycznia 2013 roku zatwierdzam niniejszy Statut i polecam go ogłosić.
Warszawa, dnia 09.01.2013
Ks. Paweł Naumowicz
Przełożony Prowincji Polskiej
przy Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów
Wprowadzenie
Duch Święty rozdziela między wiernych wszelakiego stanu szczególne łaski, przez które czyni ich zdatnymi i gotowymi do podejmowania rozmaitych dzieł oraz funkcji mających na celu odnowę i dalszą pożyteczną rozbudowę Kościoła zgodnie ze słowami Wszystkim zaś objawia się Duch dla wspólnego dobra (1 Kor 12,7; LG, 12). Jedną spośród tych łask jest dar wspierania pomocą (1 Kor 12,28). Prowincja Polska Zgromadzenia Księży Marianów pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP, odpowiadając na wezwanie Ducha Świętego i potrzeby Kościoła oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób pragnących ściślej związać się ze Zgromadzeniem, aby w jego duchu i pod jego przewodnictwem dążyć do pełni chrześcijańskiej doskonałości i czynnie uczestniczyć w jego apostolskiej misji, powołała do życia Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich (dalej Stowarzyszenie ) i nadała mu niniejszy Statut.
ROZDZIAŁ I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich, zwane dalej Stowarzyszeniem, jest wspólnotą wiernych Kościoła katolickiego zrzeszonych z Prowincją Polską Zgromadzeniem Księży Marianów pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na zasadzie dobrowolności w celu osiągnięcia wzajemnych korzyści duchowych oraz popierania apostolskiej i charytatywnej działalności Kościoła.
Stowarzyszenie prowadzi działalność na rzecz ogółu społeczeństwa.
§ 2
Stowarzyszenie prowadzi działalność pożytku publicznego zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
§ 3
Stowarzyszenie jest organizacją kościelną utworzoną na podstawie aktu erekcyjnego Przełożonego Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z dnia 24.10.1994 r. i działa na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej oraz kanonów: 298‑320, 327‑329 i 677 Kodeksu Prawa Kanonicznego, Dyrektorium Zgromadzenia Księży Marianów nr 85 oraz niniejszego Statutu.
Do Stowarzyszenia nie stosuje ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku Prawo o stowarzyszeniach (tekst jedn. Dz.U z 2001 r. Nr 79, poz. 855 z późn. zm.).
Stowarzyszenie nie posiada osobowości prawnej i działa w ramach Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, zwanej dalej „Zgromadzeniem Księży Marianów”.
§ 4
Siedziba Stowarzyszenia znajduje się w Warszawie
§ 5
Zakładanie nowego oddziału Stowarzyszenia należy do Przełożonego Zgromadzenia Księży Marianów.
§ 6
Stowarzyszenie może być członkiem organizacji krajowych i międzynarodowych, których cele i zadania są pokrewne Stowarzyszeniu Pomocników Mariańskich.
ROZDZIAŁ II
CELE i SPOSOBY DZIAŁANIA STOWARZYSZENIA
§ 7
Celem Stowarzyszenia jest:
- szerzenie chwały Bożej i rozwój królestwa Bożego na ziemi.
- wspieranie członków w dążeniu do świętości życia oraz w czynnym angażowaniu się w apostolską misję Kościoła,
- poznawanie i szerzenie misterium Niepokalanego Poczęcia NMP oraz nabożeństwa do Matki Bożej,
- szerzenie orędzia i nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego,
- pomoc zmarłym w czyśćcu cierpiącym,
- pobudzanie, wspomaganie powołań kapłańskich i zakonnych,
- duchowe i materialnie wspieranie misjonarzy mariańskich w przygotowaniu do pracy na misjach, w formacji duchowej i intelektualnej, w pracy misyjnej, w leczeniu i wypoczynku,
- wspieranie dzieł dobroczynnych realizowanych przez misjonarzy w krajach rozwijających się lub zagrożonych ubóstwem, pomoc ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą,
- promowanie wiedzy o polskich misjonarzach na świecie,
- pomoc Polonii i Polakom za granicą,
- promowanie godności osoby ludzkiej od poczęcia aż do naturalnej śmierci, działalność na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa,
- promowanie i organizowanie wolontariatu w Polsce i krajach misyjnych,
- pomaganie rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, wyrównywanie szans tych rodzin i osób oraz pomoc mniejszościom etnicznym i grupom wykluczonym społecznie przez wzgląd na wiek, wykształcenie, kolor skóry i pochodzenie, wyznawaną religię
- promowanie muzyki, kultury i sztuki etnicznej w krajach misyjnych Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji,
- działania na rzecz ochrony i promocji zdrowia, w szczególności leczenie chorych w krajach rozwijających się i zagrożonych ubóstwem,
- podejmowanie działań na rzecz edukacji i integracji międzynarodowej,
- podnoszenie kwalifikacji dzieci, młodzieży, grup i osób indywidualnych przez szkolenia, warsztaty, konferencje, sympozja i rekolekcje i specjalistyczną literaturę,
- inspirowanie środowisk opiniotwórczych i mediów w zakresie podejmowania określonych działań na rzecz ludzi potrzebujących na świecie,
- podejmowanie współpracy ze szkołami w zakresie edukacji i kształtowania postaw bezinteresownej pomocy,
- wspieranie działań na rzecz ochrony środowiska i metod rozsądnego gospodarowania zasobami naturalnymi ziemi.
§ 8
Zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności cele statutowe Stowarzyszenia obejmujące działalność pożytku publicznego są następujące:
- Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKD 85.59.B);
- Działalność wspomagająca edukację (PKD 85.60.Z);
- Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD 86.90.E);
- Pozostała pomoc społeczna bez zakwaterowania, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD 88.99.Z).
§ 9
Stowarzyszenie realizuje swoje cele przez:
- propagowanie wszelkich dzieł pobożności, modlitwy, pokuty i miłości bliźniego za pomocą wszelkich dostępnych środków,
- podejmowanie różnych dzieł apostolskich,
- duchowe i materialne wspomaganie dzieł apostolskich, misyjnych, edukacyjnych i dobroczynnych marianów,
- wspieranie kształcenia kandydatów do kapłaństwa i życia zakonnego w Zgromadzeniu Księży Marianów przez modlitwę i pomoc materialną,
- formację duchową członków dokonującą się m.in. za pomocą pisma Stowarzyszenia, różnorakich publikacji, a także wszelkich dostępnych form duszpasterstwa, które prowadzą do dojrzałości chrześcijańskiej, podtrzymują i zacieśniają wzajemne więzi oraz informują o pracy apostolskiej marianów na świecie,
- organizowanie i wspieranie ośrodków zdrowia i pomocy społecznej, punktów żywieniowych i stołówek,
- pomoc w prowadzeniu szkół i punktów edukacyjnych oraz fundowanie stypendiów na edukację,
- organizowanie szkoleń, spotkań, rekolekcji, dni skupienia, sympozjów i konferencji, wystaw i prezentacji multimedialnych,
- wspieranie ośrodków opiekuńczych, oświatowych, wychowawczych, rekreacyjnych i kulturalnych.
§ 10
Działalność statutowa Stowarzyszenia będąca działalnością pożytku publicznego określona w § 8 niniejszego Statutu prowadzona będzie jako działalność nieodpłatna.
ROZDZIAŁ III
CZŁONKOWIE I OSOBY WŁĄCZONE DO UDZIAŁU W DOBRACH DUCHOWYCH
§ 11
Członkami Stowarzyszenia mogą zostać wszyscy wierni Kościoła katolickiego, zarówno duchowni, osoby zakonne, jak i świeccy, którzy pragną w duchu mariańskim pełniej korzystać z pomocy w dążeniu do świętości.
§ 12
Darczyńcom i osobom szczególnie zasłużonym dla dzieła Stowarzyszenia, jako wyraz wdzięczności za ofiarność i pomoc, Dyrektor Stowarzyszenia może przyznać członkostwo honorowe. Członkowie honorowi korzystają z udziału w dobrach duchowych Zgromadzenia Księży Marianów
§ 13
Do udziału w dobrach duchowych Zgromadzenia Księży Marianów mogą być również włączone osoby żyjące lub zmarłe, które zostały polecone modlitwom duchowej rodziny mariańskiej
§ 14
Przyjęcia w poczet członków Stowarzyszenia dokonuje Dyrektor Stowarzyszenia na wniosek/pisemną deklarację ubiegającego się, po spełnieniu następujących warunków: ubiegający się akceptuje postanowienia niniejszego Statutu i zobowiązuje się czynnie uczestniczyć w realizacji celów Stowarzyszenia.
§ 15
Do Stowarzyszenia można być przyjętym lub włączonym do udziału w dobrach duchowych Zgromadzenia Księży Marianów na czas określony lub bezterminowo.
§ 16
Utrata członkostwa następuje na skutek: pisemnej rezygnacji złożonej na ręce Dyrektora Stowarzyszenia, wykluczenia decyzją Dyrektora Stowarzyszenia z powodu nieprzestrzegania postanowień Statutu, wygaśnięcia członkostwa.
ROZDZIAŁ IV
ZOBOWIĄZANIA
§ 17
Członkowie Stowarzyszenia zobowiązują się do prowadzenia życia zgodnego z przykazaniami Bożymi, Ewangelią Jezusa Chrystusa i nauczaniem Kościoła, a także do wiernego wypełniania obowiązków swego stanu.
Członkowie Stowarzyszenia czynnie wspierają dzieła apostolskie, misyjne, edukacyjne i dobroczynne prowadzone przez Księży Marianów.
Ponadto zobowiązują się:
- starać się o wzrost czci i prawdziwego nabożeństwa do Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w życiu osobistym i w swoim środowisku,
- szerzyć nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego; pogłębiać ufność w moc łaski Bożej, która zachowała Niepokalanie Poczętą od wszelkiego grzechu,
- odmawiać przynajmniej raz w tygodniu do wyboru: jedną cząstkę różańca albo Koronkę 10 cnót Najświętszej Maryi Panny lub Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji żywych i zmarłych członków Zgromadzenia Księży Marianów i Stowarzyszenia, za zmarłych w czyśćcu cierpiących i o wzrost powołań kapłańskich i zakonnych,
- ofiarować w intencji zmarłych w czyśćcu cierpiących lub nowych powołań posty i wyrzeczenia,
- zachęcać osoby chore i cierpiące do ofiarowania Bogu w zjednoczeniu z Chrystusem swych cierpień fizycznych i duchowych w wyżej wymienionych intencjach,
- włączać się w lokalne praktyki pobożnościowe.
- Zobowiązania wymienione w punkcie 2 i 3 nie obowiązują pod grzechem.
ROZDZIAŁ V
KORZYŚCI DUCHOWE
§ 18
Wszyscy członkowie Stowarzyszenia oraz osoby żyjące i zmarłe włączone do udziału w dobrach duchowych Zgromadzenia Księży Marianów korzystają z łaski i owoców Mszy świętych, modlitw i Bożych dzieł spełnianych przez Marianów pracujących na całym świecie. Ponadto:
- mają udział w owocach jednej Mszy św. odprawianej codziennie w ich intencji,
- powierzani są Panu Bogu w nieustającej Nowennie do Miłosierdzia Bożego i w modlitwach pracowników Centrum Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich,
- korzystają z owoców specjalnej Mszy św. odprawianej za nich w pierwsze piątki i soboty każdego miesiąca oraz w następujące święta ku czci Chrystusa Pana i Najświętszej Maryi Panny, a także patronów Stowarzyszenia:
Styczeń:
1. Świętej Bożej Rodzicielki
6. Objawienie Pańskie
27. bł. Jerzego Matulewicza
Luty:
2. Ofiarowanie Pańskie
Marzec:
19. św. Józefa Oblubieńca NMP
25. Zwiastowanie NMP
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
Niedziela Miłosierdzia Bożego
Wniebowstąpienie Pańskie
Zesłanie Ducha Świętego
Maj:
18. św. Stanisława Papczyńskiego
Czerwiec:
12. bł. Antoniego i Jerzego, męczenników
Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej
Sierpień:
15. Wniebowzięcie NMP
Wrzesień:
8. Narodzenie NMP
14. Podwyższenie Krzyża Świętego
Październik
5. św. Faustyny Kowalskiej
Listopad
2. Wszystkich Wiernych Zmarłych
Grudzień
8. Niepokalane Poczęcie NMP
25. Narodzenie Pańskie
§ 19
Członkowie Stowarzyszenia mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami w dniu wstąpienia do Stowarzyszenia oraz w następujące święta i uroczystości roku:
- 19 marca ‑ św. Józefa Oblubieńca NMP
- 25 marca ‑ Zwiastowanie Pańskie
- 15 sierpnia ‑ Wniebowzięcie NMP
- 8 września ‑ Narodzenie NMP
- 8 grudnia ‑ Niepokalane Poczęcie NMP
ROZDZIAŁ VI
PATRONOWIE
§ 20
Główną patronką Stowarzyszenia jest Maryja Niepokalanie Poczęta, Matka Chrystusa i Kościoła.
§ 21
Pozostałymi patronami są:
- św. Józef Oblubieniec NMP
- św. Stanisław Papczyński, założyciel Zgromadzenia Księży Marianów
- bł. Jerzy Matulewicz, odnowiciel Zgromadzenia Księży Marianów
- św. Faustyna Kowalska, apostołka Bożego Miłosierdzia
- bł. Antoni i Jerzy, męczennicy z Rosicy
ROZDZIAŁ VII
STRUKTURA I ZARZĄD
§ 22
Organami Stowarzyszenia są: Dyrektor Stowarzyszenia będący organem zarządzającym oraz Rada Stowarzyszenia, zwana dalej Radą, będąca kolegialnym organem nadzoru odrębnym od organu zarządzającego i niepodlegającym mu w zakresie wykonywania kontroli wewnętrznej oraz nadzoru.
§ 23
Dyrektor Stowarzyszenia mianowany przez Przełożonego Zgromadzenia Księży Marianów spośród członków Zgromadzenia samodzielnie reprezentuje, zarządza, koordynuje i animuje działalność Stowarzyszenia.
§ 24
Dyrektor Stowarzyszenia jest mianowany na czas nieokreślony i może być odwołany przez Przełożonego Zgromadzenia Księży Marianów
§ 25
Dyrektor powinien troszczyć się o zachowanie w Stowarzyszeniu nienaruszonej wiary i obyczajów oraz czuwać, aby nie wkradły się nadużycia dyscypliny kościelnej.
§ 26
Dyrektor Stowarzyszenia nie może być skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
§ 27
Radę Stowarzyszenia powołuje Przełożony Zgromadzenia Księży Marianów spośród członków Zgromadzenia Marianów na 3-letnią kadencję. Rada składa się z 3 osób, w tym przewodniczącego.
Członkowie Rady:
- nie mogą pełnić jednocześnie funkcji Dyrektora Stowarzyszenia ani pozostawać z nim w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej,
- nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe,
- nie mogą otrzymywać wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji w Radzie
§ 28
Do kompetencji Rady należy:
- kontrolowanie działalności Stowarzyszenia,
- zatwierdzanie budżetu i rocznych sprawozdań merytorycznych i finansowych z działalności Stowarzyszenia,
- nadzór nad realizacją okresowych planów działalności Stowarzyszenia opracowanych przez Dyrektora Stowarzyszenia,
- przygotowywanie wspólnie z Dyrektorem Stowarzyszenia projektów zmian niniejszego Statutu,
- wyrażanie opinii w sprawach przedłożonych przez Dyrektora Stowarzyszenia.
§ 29
Rada podejmuje uchwały zwykłą większością głosów.
Posiedzenia Rady zwoływane są w miarę potrzeby, przynajmniej raz w roku.
§ 30
Przyjąć rezygnacje radnego lub pozbawić go urzędu w przypadku naruszania postanowień Statutu lub niewywiązywania się z powierzonych zadań może wyłącznie Przełożony Zgromadzenia Księży Marianów.
Rezygnacja z członkostwa w Radzie wymaga formy pisemnej.
Na wakujący urząd radnego Przełożony Zgromadzenia Księży Marianów wybiera innego członka Zgromadzenia Księży Marianów do końca danej trzyletniej kadencji.
§ 31
Przewodniczący wraz z Radą może dodatkowo powołać Radę programową Stowarzyszenia lub inne gremia służące pomocą Dyrektorowi w jego pracy.
§ 32
Stowarzyszenie może z własnej inicjatywy podejmować przedsięwzięcia odpowiadające jego celom i charakterowi, z zachowaniem zależności od przełożonych.
§ 33
Majątek Stowarzyszenia stanowią dotacje, subwencje, darowizny, spadki i zapisy oraz środki pochodzące z ofiarności publicznej, wpływów z działalności statutowej, dochodów z majątku Stowarzyszenia.
§ 34
Stowarzyszenie samo zarządza posiadanymi dobrami zgodnie ze Statutem i pod zwierzchnim kierownictwem przełożonego wyższego, którym jest Przełożony Zgromadzenia Księży Marianów, i któremu każdego roku przedstawia sprawozdanie z działalności.
Działalność pożytku publicznego prowadzona przez Stowarzyszenie podlega wyodrębnieniu w sposób zapewniający należytą identyfikację pod względem organizacyjnym i rachunkowym.
Środki pieniężne niezależne od ich źródła pochodzenia mogą być przechowywane wyłącznie na rachunku bankowym Stowarzyszenia. Wpłaty gotówkowe winny być przy uwzględnieniu bieżących potrzeb przekazywane na rachunek bankowy.
§ 35
Nadwyżkę przychodów nad kosztami uzyskiwaną w wyniku prowadzenia działalności pożytku publicznego Stowarzyszenie przeznacza wyłącznie na prowadzenie działalności pożytku publicznego określonej niniejszym Statutem.
§ 36
Zebrane ofiary i jałmużny są przeznaczane na cele zgodne z intencją ofiarodawców i Statutu Stowarzyszenia.
§ 37
Zabronione jest :
- udzielanie pożyczek lub zabezpieczanie zobowiązań majątkiem Stowarzyszenia w stosunku do jego członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy Stowarzyszenia pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej "osobami bliskimi",
- przekazywanie majątku Stowarzyszenia na rzecz jego członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
- wykorzystywanie majątku Stowarzyszenia na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego,
- dokonywanie zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Stowarzyszenia, członkowie jego organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
ROZDZIAŁ VIII
PRZYŁĄCZONE GRUPY
§ 38
W ramach Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich działa grupa Przyjaciół Misji pod kierunkiem promotora misji. Tworzy ona duchowe zaplecze modlitwy i ofiar na rzecz misji. Osoby z grupy Przyjaciół Misji korzystają ze wszystkich przywilejów duchowych członków Stowarzyszenia.
§ 39
Promotor misji mianowany jest każdorazowo przez Przełożonego Zgromadzenia Księży Marianów spośród członków Zgromadzenia i współpracuje z Dyrektorem Stowarzyszenia. Funkcję promotora misji może pełnić Dyrektor Stowarzyszenia.
ROZDZIAŁ IX
ZMIANY STATUTU
§ 40
Niniejszy Statut obowiązuje od dnia zatwierdzenia aż do odwołania.
§ 41
Zmiany w niniejszym Statucie wymagają aprobaty Przełożonego Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny za zgodą Rady Prowincji.
§ 42
Za zgodą Rady Prowincji wyrażoną w dniu 9 stycznia 2013 roku zatwierdzam niniejszy Statut i polecam go ogłosić.
Warszawa, dnia 09.01.2013
Ks. Paweł Naumowicz
Przełożony Prowincji Polskiej